Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
brała udział w projekcie Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu
Projekt Przebudowa Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Etap II został sfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, oraz przez Województwo Mazowieckie (w ramach wkładu własnego).
Wolne Lektury nie zwalniają tempa pracy i rozpoczynają realizację nowego projektu pn. Wolne Lektury – filozofia, poezja, ochrona dziedzictwa. Do końca 2018 roku w zasobach biblioteki pojawią się kolejne tomiki współczesnej poezji oraz dzieła filozoficzne.
Projekt jest kontynuacją dotychczasowych działań podejmowanych przez fundację i polega na wykupie praw autorskich do trzech współczesnych książek poetyckich i udostępnieniu ich w kolekcji Wiersz wolny oraz równoległej rozbudowie Biblioteczki filozoficznej o cztery dzieła znajdujące się już w domenie publicznej.
Wiersz wolny to kolekcja, w której znalazły się książki poetyckie polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku literackim. Wszystkie zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Oznacza to, że każda zainteresowana osoba może z nich korzystać zgodnie z prawem - bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Natomiast Biblioteczka filozoficzna powiększy się o kolejne dzieła najważniejszych filozofów, do których wygasły już majątkowe prawa autorskie i znajdują się one w domenie publicznej.
Wszystkie zasoby udostępnione w ramach projektu będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.
Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku, kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. W tym czasie udostępniono ponad 5500 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskiwać prawa do dzieł i ich tłumaczeń, po to by udostępniać je na wolnych licencjach, tym samym dając do nich dostęp wielu nowym odbiorcom.
Więcej informacji: www.wolnelektury.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
17 lutego (sobota) o godzinie 18.00 Joanna Bejm Quintet zabierze Państwa do świata najpotężniejszego i najpiękniejszego uczucia, jakim jest miłość. "Koniugacja miłości" to autorski koncert, podczas którego artyści zaprezentują wiersze Haliny Poświatowskiej w muzycznym klimacie jazzu, bossa novy, folku i popu. Serdecznie zapraszamy na sobotni, klimatyczny, poetycko-muzyczny wieczór, który długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.
Joanna Bejm Quintet tworzą:
- Joanna Bejm - kompozytorka, wokalistka, animator kultury. Zaangażowana w liczne projekty poetycko-muzyczne, audycje dla dzieci oraz koncertująca z zespołami jazzowymi laureatka licznych festiwali i konkursów.
- Marcin Skaba - skrzypek, pedagog, kompozytor, współtwórca projektów folk-rock-jazz-electronic.
- Sebastian Iwanowicz - pedagog, kompozytor, gitarzysta. Aranżer i kierownik muzyczny koncertów organizowanych w ramach ŚDM 2016, koncertów dla telewizji oraz występów uwielbieniowych, prowadzący warsztaty muzyczne.
- Wojciech Pulcyn - jeden z najbardziej znanych i cenionych kontrabasistów w Polsce. Koncertował z licznymi gwiazdami, ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt.
- Gniewomir Tomczyk - kompozytor, perkusista, pedagog, perkusjonalista. Grywa z muzykami jazzowymi oraz z nurtu muzyki elektronicznej, ma na koncie debiutancki album "Event Horizon".
Zapraszamy najmłodszych na "wieczór z bajką" do Oddziału dla Dzieci w Brwinowie i filii w Otrębusach.
Biblioteka w Piastowie wypożycza książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także czasopisma, audiobooki i książki w języku angielskim. Dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki) jest otwarta do godziny 20:00, w pozostałe dni do 18:00. Dotychczas (poza środą) była czynna od godziny 13:00, natomiast w odpowiedzi na zapotrzebowanie czytelników od 1 lutego godzina otwarcia zostaje przesunięta na 11 rano.
Nowe godziny otwarcia biblioteki głównej są następujące:
Poniedziałek |
11:00–20:00 |
Wtorek |
11:00–18:00 |
Środa |
10:00–18:00 |
Czwartek |
11:00–18:00 |
Piątek |
11:00–20:00 |
Sobota |
9:00–14:00 |
W Piastowie działają także dwie filie biblioteczne: Filia nr 1 przy al. Tysiąclecia 3 oraz Filia nr 3 przy ul. Dworcowej 1. Początkowo obie filie gromadziły literaturę dla dzieci i młodzieży, natomiast obecnie oferują również książki dla dorosłych. Po zmianach obie otwarte są w ujednoliconych godzinach:
Poniedziałek |
11:00–18:00 |
Wtorek |
11:00–18:00 |
Środa |
10:00–16:00 |
Czwartek |
11:00–18:00 |
Piątek |
11:00–18:00 |
Filia nr 1 dodatkowo czynna jest w ostatnią sobotę miesiąca, a Filia nr 3 – w pierwszą sobotę miesiąca (w godzinach od 9:00 do 14:00). Zapraszamy do odwiedzania placówek biblioteki i korzystania z ich zbiorów!
Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie serdecznie zaprasza 13.02 o godz. 11:00 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotkanie i dyskusję o książkach poprowadzi Małgorzata Sławińska.
6 lutego o godzinie 18.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim na premierę Rocznika Mińskomazowieckiego 2017 wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Okazję uświetni spotkanie z bohaterem publikacji Jerzego Gańko - księdzem Mirosławem Mikulskim - kapłanem, sportowcem i wychowawcą. Zapraszamy miłośników lokalnej historii, wychowanków księdza i wszystkich, którzy są wiernymi czytelnikami Rocznika.
Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie zaprasza 14 lutego 2018 r. o godz. 12.00 na koncert Kuby Michalskiego. Koncert odbędzie się w sali na piętrze MBP, ul. 3 Maja 5.
LEONARD COHEN, znakomity kanadyjski poeta i pieśniarz, przez kilkadziesiąt lat raczył nas przepięknymi balladami. W programie koncertu usłyszą Państwo kilkanaście jego piosenek w polskich tłumaczeniach, w tym oczywiście „Alleluja”, „Zuzanna”, „Słynny niebieski prochowiec” i „Tańcz mnie po miłości kres”, uzupełnionych kilkoma kompozycjami Kuby Michalskiego do wierszy wielkich polskich poetów
KUBA MICHALSKI jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” i cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany: m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.
Zapraszamy do posłuchania w internecie (na YouTube) jego piosenek:
Daremne żale (Asnyk) https://youtu.be/xhq1ayIwZzI
Deszcz jesienny (Staff) https://youtu.be/bUJIRPBHyws
Dziewczyna (Leśmian) http://youtu.be/W0DxTpeDqCI
![]() |
Jak dojadę? Wskazówki dojazdu dostępne w serwisie jakdojade.pl |