Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Katedrą Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS w ramach cyklu czwartkowych spotkań o Azji Wschodniej "Azjatyckie dylematy" zapraszają na spotkanie dyskusyjne:
INDONEZJA: WYZWANIA STARE I NOWE
Zagadnienia przedstawią:
Amb. Dr Tadeusz Szumowski – emerytowany dyplomata
Amb. Tomasz Łukaszuk – wykładowca UW
Amb. Krzysztof Szumski – wykładowca Uniwersytetu SWPS
Moderator: prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski – Uniwersytet SWPS
29 listopada 2018 r. (czwartek), w godz. 18.00-20.00.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, gmach im. St. Kierbedziów.
Debata jest na żywo transmitowana w Internecie na stronie Biblioteki.
Indonezja – kraj ponad 17.000 wysp - to największa gospodarka w ASEAN i członek grupy G-20 oraz wielka potęga demograficzna: 260 mln mieszkańców - czwarte miejsce w świecie. Ma także olbrzymią powierzchnię – 1,9 mln km2, a jeszcze większą powierzchnię wyłącznej strefy ekonomicznej na otaczających morzach. Ma bogate złoża wielu surowców, żyzne ziemie, klimat sprzyjający rolnictwu i strategiczne położenie. Dlatego jest bardzo ważna dla wielkich mocarstw.
Jej znaczenie międzynarodowe jeszcze zwiększa religia. Jest to największe państwo z ludnością muzułmańską – ok.87% ludności, a przy tym państwo to ma ustrój demokratyczny (choć z rozmaitymi mankamentami).
Największe problemy i zagrożenia wewnętrzne stwarzają: korupcja, tradycje dyktatury wojskowej i radykalny islam (w tym terroryzm islamski). Szczególnym lokalnym zagrożeniem jest sytuacja w prowincjach Papua i Zachodnia Papua, w tym konflikt z dużą częścią miejscowej ludności papuaskiej, bezwzględnie dyskryminowanej i wyzyskiwanej.
Zagrożenie zewnętrzne stanowią obecnie: próby wciągania Indonezji w rywalizację, czy nawet w możliwy konflikt Chiny – USA. Obecnie ma to aspekt głównie ekonomiczny, ale inne konflikty są także możliwe ( w tym także rozpalane z zewnątrz zagrożenia islamistyczne). W konsekwencji może to wprowadzić Indonezję w okres napięć i wstrząsów.
Obecny rząd prezydenta Joko Widodo (zwanego Jokowi), rządzącego od 2014 roku, ma dość dobre wyniki gospodarcze (wzrost PKB w latach 2011 - 2016 w granicach 5,3%). Jest jednak krytykowany za niespełnienie wielu swoich obietnic, chociaż miał też pewne sukcesy, jak pozytywne zmiany w sferze socjalnej np. służbie zdrowia.
W kwietniu 2019 mają się odbyć wybory prezydenckie. Kandyduje ponownie obecny prezydent, który broniąc się przed zarzutami, że nie jest „gorliwym muzułmaninem”, albo nawet jest „krypto- chrześcijaninem”, na kandydata na wice prezydenta dobrał sobie szefa największej organizacji muzułmańskiej Nahdlatul Ulama (konserwatywnej i umiarkowanej) Ma’rufa Amina. Drugim głównym kandydatem będzie, pokonany niewielką przewagą w poprzednich wyborach, generał Prabowo Subianto, postać barwna, były szef sił specjalnych, i były zięć prezydenta-dyktatora generała Suharto. Obecnie jest biznesmenem. Ciążą na nim dawniejsze oskarżenia o łamanie praw człowieka (zwłaszcza w wojskowych pacyfikacjach na Timorze Wschodnim), a także o inspirowanie ostatniego wielkiego pogromu Chińczyków w Dżakarcie w 1998 roku. Jego kandydatem na wiceprezydenta jest Sandiaga Uno, względnie młody (49 lat), skuteczny biznesmen.
Wyborcze prognozy są na razie dość optymistyczne dla ustępującego prezydenta. Powodem do niepokoju dla niego mogą być jednak opinie, że decydujące znaczenie w wyborach może mieć młode pokolenie, w tym roczniki, które weszły w wiek wyborczy w ostatnich latach, a mają duże aspiracje. Kandydat, który zdobędzie ich poparcie może zyskać przewagę.
Chcielibyśmy przedyskutować aktualne problemy tego kraju, zwracając uwagę na trudne kwestie tożsamości kulturowych i narodowych, a także na praktyczne funkcjonowanie demokracji.
Za pomoc w opracowaniu tego skrótowego opisu Indonezji dziękuje amb. K. Szumskiemu. W panelu weźmie udział trzech znawców spraw indonezyjskich - byłych ambasadorów w tym kraju, w przeszłości kierujących Departamentem Azji i Pacyfiku, a także publikujących teksty naukowe: dr Tadeusz Szumowski (ambasador w latach 2014-2017), Tomasz Łukaszuk (2005-2010) i Krzysztof Szumski (2000-2004).
Prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski
Kierownik Katedry Studiów Azjatyckich
Uniwersytet SWPS