Szanowni Państwo,
ze względu na siłę wyższą (śmierć bliskiej osoby jednego z prelegentów) dzisiejsza debata zostaje odwołana. O nowym terminie poinformujemy w odzielnym komunikacie.
Za zmiany przepraszamy i dziękujemy za wyrozumiałość.
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
oraz
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
zapraszają na debatę pt.
"Społeczne i polityczne oddziaływanie komiksu, rysunków satyrycznych i karykatur we współczesnej Afryce"
29 marca o g. 18.00
sala konferencyjna w Gmachu im. St. Kierbedziów
Link do transmisji: https://youtube.com/live/FMraMsMwjbA?feature=share
Celem debaty jest podjęcie refleksji nad rolą komiksu, a także rysunków satyrycznych i karykatur, w przekazywaniu różnego rodzaju krytycznych treści we współczesnej Afryce. Ostrze krytyki afrykańskich twórców może być skierowane na aktualne kwestie polityczne lub społeczne: trudna demokratyzacja Afryki, korupcja, nadużycia władzy, ale może odnosić się również do spraw nieco bardziej odległych, jak np. rozliczenia z kolonializmem, problematycznej nieraz dekolonizacji, ambiwalentnych afrykańsko-europejskich relacji w czasach kolonialnych i postkolonialnych. O szerokim wachlarzu skomplikowanych i złożonych kwestii przedstawianych w specyficznych tekstach kultury, jakimi są afrykańskie komiksy i rysunki satyryczne, a także o ich potencjale doprowadzenia do pożądanych zmian społecznych we współczesnej Afryce, rozmawiać będą:
dr Jakub Jankowski – pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, tłumacz komiksów (z hiszpańskiego, portugalskiego i angielskiego), członek Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, laureat pierwszej edycji nagrody im. dra Tomasza Marciniaka. Członek sieci badawczej iCOn-MICS („Investigation on comics and graphic novels in the Iberian cultural area”);
dr hab. Małgorzata Szupejko – socjolog kultury, afrykanistka. Do 2013 r. pracownik naukowy Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN; w l. 2017 – 2020 r. wykładowczyni w Katedrze Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW. Jej zainteresowania badawcze obejmują procesy przemian społeczno-kulturowych w Afryce Subsaharyjskiej okresu kolonializmu i postkolonializmu. Prowadziła badania w Kenii, Ugandzie i Tanzanii. Zajmuje się także badaniami nad tożsamością w oparciu o literatury afrykańskie tworzone w językach europejskich. Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego w l. 2009-2014. Redaktorka naczelna czasopisma „Afryka” w l. 2015-2019;
mgr Paweł Timofiejuk – wydawca komiksów i właściciel wydawnictwa timof comics. Politolog z wykształcenia. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Organizator festiwalu Komiksowa Warszawa oraz innych licznych przedsięwzięć z zakresu komiksu.
Debatę poprowadzi dr hab. Renata Díaz-Szmidt, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTAfr).
Transmisja debaty odbędzie się również na stronie www.koszykowa.pl oraz na kanale YouTube Biblioteki.