Na terenie całej Biblioteki Czytelnicy mają możliwość: korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, podłączenia własnych urządzeń do bezprzewodowego Internetu, dostępu do bazy danych subskrybowanych przez Bibliotekę (wyjątek stanowi baza prawnicza Lex Omega, która jest dostępna jedynie w Czytelni im. Faustyna Czerwijowskiego oraz cyfrowa wypożyczalnia Academica, która znajduje się w Informatorium), korzystania z usług reprograficznych za pośrednictwem Pracowni Kserograficznej lub samodzielnego wykonywania wydruków i kserokopii przy pomocy urządzeń wielofunkcyjnych i bezpłatnego skanowania wybranych zbiorów. Więcej informacji na temat usług Biblioteki znajduje się w regulaminach i cennikach.
W Czytelni Sztuki i Kartografii w wolnym dostępie do półek udostępniamy bogaty zbiór encyklopedii i leksykonów specjalistycznych, przewodników, atlasy geograficzne, historyczne i tematyczne oraz literaturę z zakresu teorii turystyki. W Czytelni zgromadzono zbiory z dziedzin sztuk pięknych, architektury, muzyki, teatru, filmu, mody i rzemiosł artystycznych. Ponadto gromadzone są wydawnictwa XIX-wieczne, XX-wieczne oraz bieżące mapy i atlasy, literatura z zakresu turystyki, literatura z zakresu kartografii oraz czasopisma krajoznawcze i turystyczne.
Informujemy czytelników o możliwości zamówienia zbiorów Działu Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii drogą elektroniczną. Zamówienia można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.