Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na warsztaty: Wprowadzenie do tworzenia muzyki generatywnej. Prosty zarys teoretyczny i warsztaty w programie Bitwig.
Prowadzenie: ehh hahah
Matronat: Magazyn o muzyce współczesnej Glissando
Liczba miejsc: BRAK MIEJSC.
Pytania i odpowiedzi warsztatowe:
* Kiedy? 22 lutego (sobota) w godz. 12.00-15.00
* Gdzie? W sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28 (Wejście III)
* Po co? Poprzez krótką prezentację dzieł wybranych twórców i proste zajęcia warsztatowe w programie Bitwig chcemy pokazać Wam jak fajna i złożona jest kwestia muzyki generatywnej.
* Dla kogo? Dla osób, które chcą zmienić swój sposób słuchania lub chcą poznać coś nowego. Dla osób, które chcą spojrzeć na dobrze znane utwory w trochę inny sposób. Dla osób, które już zajmują się tworzeniem muzyki i chcą spróbować innych praktyk twórczych.
* Co będziemy robić na warsztatach? Najpierw omówimy kilka zagadnień związanych z muzyką generatywną i sztuką. Zastanowimy się czy nie-człowiek może być twórczy i kreatywny oraz czy nie-człowiek to zawsze komputer? Co właściwie oznacza termin '”generatywny”?
* Czego się nauczymy? Nie trzeba zajmować się tworzeniem muzyki, aby wziąć udział w warsztatach! Na początku będzie można wysłuchać wprowadzenia o muzyce generatywnej, a w części praktycznej po prostu posłuchać samej muzyki. Osobom chcącym zdobyć praktyczne umiejętności, postaramy się przekazać podstawową wiedzę o programie Bitwig, a zwłaszcza o urządzeniu Poly Grid. Z zainteresowanymi osobami porozmawiamy o podobnych praktykach w programie Ableton Live Suite (dajcie znać wcześniej lub na warsztatach).
* Czy trzeba coś ze sobą przynieść? Niekoniecznie, ale możecie wziąć ze sobą laptopy z zainstalowanym programem Bitwig oraz słuchawki.
* Czy trzeba coś umieć? Możecie posłuchać wcześniej muzyki typu Steve Reich, Terry Riley, Autechre czy Laurie Spiegel, ale najlepiej byłoby gdybyście zajrzeli na tę stronę-> teropa.info/loop, gdzie w interaktywny sposób przedstawione są wszystkie podstawowe pojęcia na temat muzyki generatywnej. Dobrze, gdyby osoby chcące nauczyć się podstaw programu Bitwig miały już za sobą kontakt z tworzeniem muzyki na komputerze. Jednak nie jest to warunek konieczny.
* Coś jeszcze? Po prostu zapraszamy każdą chętną osobę. Mamy nadzieję, że uda się stworzyć atmosferę swobodnej rozmowy o sztuce i muzyce oraz że przy tej okazji uda wam się posiąść pewne umiejętności praktyczne i poznać nowe podejścia do słuchania muzyki.
* A, i jeszcze: Bitwig to DAW [czyli program do tworzenia muzyki] bardzo podobny do Abletona. Jeśli wybieracie się do nas z laptopem, to zachęcamy do zainstalowania darmowej wersji demo tego programu (bez możliwości zapisu projektu i eksportu dźwięków). Jeśli nigdy nie używaliście tego typu programów, to polecamy oswoić się wcześniej z jego działaniem. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ będziemy się uczyć jak działa urządzenie Poly Grid. Bitwig współpracuje z systemami Windows, Mac OS X i Linux.
* Kto poprowadzi warsztaty? Warsztaty poprowadzi Wojtek, znany jako ehh hahah, czyli student pierwszego roku Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, który zajmuje się tworzeniem muzyki na komputerze już od sześciu lat. Wojtek, poza skończeniem szkoły muzycznej I stopnia, nie ma ukończonych żadnych kursów muzyki generatywnej, nie pobierał też lekcji u żadnego mistrza, dlatego też w jego wystąpieniu mogą pojawić się pewne nieścisłości. Tym, co legitymizuje go do poprowadzenia tych warsztatów to szczera fascynacja tematem, kilka przeczytanych książek, mnóstwo czasu poświęconego na tworzenie muzyki oraz chęć przekazywania swojej wiedzy dalej, ale też chęć uczenia się poprzez nauczanie innych.