Anna Czerwińska-Rydel, z wykształcenia muzyczka, jest też znaną pisarką, autorką wielu fabularyzowanych opowieści biograficznych, między innymi o Fryderyku Szopenie, Marii Skłodowskiej-Curie, Henryku Wieniawskim, Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej czy Wandzie Rutkiewicz. I o wielu innych wielkich Polkach i Polakach.
Książki tej pisarki zdobywają liczne nagrody i nominacje w rodzimych i zagranicznych konkursach, takich jak „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY, Deutscher Jugendliteraturpreis, Nagroda Literacka m.st. Warszawy czy Pomorska Nagroda Artystyczna. Książka Wszystko gra, wspólne dzieło Anny Czerwińskiej-Rydel (tekst) i Marty Ignerskiej (ilustracje), otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. I nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”, nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014, została wpisana na Honorową Listę IBBY oraz na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej (na Listę Skarbów MKD została także wpisana rok wcześniej jej opowieść o Januszu Korczaku Po drugiej stronie okna.
27 maja o 18.00 będziemy rozmawiać o nowej publikacji Anny Czerwińskiej-Rydel Lekarska na zło. O dzieciach z getta w domu Jadwigi Piotrowskiej (il Sylwia Szafrańska). Książka została wydana przez Muzeum Historii Polski (2024). Jak pisze wydawca: „[…] skazane na zagładę żydowskie dzieci Piotrowska potajemnie przyjmuje do własnego domu przy ul. Lekarskiej w Warszawie, zapewnia im podstawową opiekę i przygotowuje do pobytu w rodzinach lub klasztornych placówkach wychowawczych. W skomplikowanej i ryzykownej operacji logistycznej, polegającej przede wszystkim na wytwarzaniu fałszywych dokumentów tożsamości i wyszukiwaniu bezpiecznych miejsc pobytu dla dzieci, współpracuje z dwojgiem przyjaciół: Ireną Sendlerową i Janem Dobraczyńskim”.
Współnarratorką opowieści jest wnuczka Jadwigi Piotrowskiej Zuzanna Rechowicz-Piątkowska, malarka i scenografka, zaś jedną z bohaterek - Hanna Rechowicz, jej matka (malarka, scenografka, rzeźbiarka, żona zmarłego w 2010 roku Gabriela Rechowicza, którego znamy przede wszystkim jako ilustratora wielu książek dla młodego czytelnika, a był on – podobnie jak Żona i Córka – artystą wszechstronnym. Małżeństwo Rechowiczów pracowało często wspólnie, tworząc m.in. dekoracje plastyczne budynków użyteczności publicznej i pawilonów wystawowych. Jest bardzo prawdopodobne, że nasze spotkanie zaszczyci swoją obecnością pani Hanna Rechowicz, która w książce Anny Czerwińskiej-Rydel jest – jak łatwo się domyślić – nastoletnią Hanią.
W spotkaniu z cyklu „Książki nie tylko dla dzieci” weźmie też udział ilustratorka książki Sylwia Szafrańska. Rozmowę z Gośćmi poprowadzi Ewa Gruda.
Zapraszamy!
Wydarzenie będzie transmitowane i utrwalone na kanale YouTube Biblioteki.