Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

ekrany wystawa powiesc Maria Warszawa 1825 2025

 

W dwusetną rocznicę pierwszej edycji  powieści poetyckiej „Maria”, noszącej podtytuł „powieść ukraińska”, Antoniego Malczewskiego, zapraszamy do obejrzenia wystawy eksponatów książkowych obrazujących polskie i zagraniczne edycje tego dzieła.

Ekspozycja bazuje na zbiorach własnych Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Zawiera dziewiętnastowieczne wydania poematu Malczewskiego, w tym warszawską praedycję z roku 1825. Nie przyniosła ona szczęścia autorowi, przynajmniej w bezpośrednim rezonansie. Czytelników nie zainteresowała, krytycy zbyli ją milczeniem – co było tym bardziej zaskakujące, że autor był znanym bywalcem salonów. W dodatku wydawca przekręcił nazwisko autora z  Malczewskiego na „Malczeski”. Poeta zmarł w rok później, mając zaledwie 33 lata. Dopiero w okresie Powstania Listopadowego jego „Maria” doczekała się swoich odkrywców jako jedno z dwóch dzieł otwierających epokę polskiego Romantyzmu; pierwszym były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Wśród prezentowanych ekspozycji znajdują się wydania rzadkie -  w tym wrocławska z 1851 roku, lipska z 1857 r., petersburska z 1876, chicagowska z 1945. Są najwartościowsze  edycje krajowe: Krakowskiej Spółki Wydawniczej (1925), Instytutu Wydawniczego Biblioteka Polska w Warszawie (1928), Biblioteki Narodowej – Ossolineum we Wrocławiu (1958). Trans Humany Wydawnictwa Uniwersyteckiego w Białymstoku (2002). Publikacjom „Marii” towarzyszą książki o Antonim Malczewskim i jego dziele, w tym monografia „Żywot i utwory Antoniego Malczewskiego” Mikołaja Mazanowskiego (Lwów 1890), „Antoni Malczewski. Poeta i poemat” Józefa Ujejskiego (Warszawa 1921), „Antoni Malczewski” Marii Dernałowicz (Warszawa 1967), „Maria i Antoni Malczewski. Kompendium źródłowe” (Wrocław1974).

Dodatkiem do wystawy są fragmenty „Marii” oraz opinie o tym dziele pióra wybitnych historyków literatury.

Ekspozycję można oglądać do końca lutego br. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Zapraszamy!