Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej dorobkowi polskich myślicieli okresu XV-XVIII wieku, podejmujących w swych dziełach problematykę moralną, społeczną lub polityczną, oraz samym dziełom utrwalonym w postaci druków i rękopisów. Nie chodzi przy tym wyłącznie o analizę zawartości poszczególnych dzieł (choć jest to mile widziane), ale też o ukazanie reprezentowanych w nich doktryn i umiejscowienie tychże w nurtach myślowych wskazanego okresu.
Konferencja odbędzie się w dniu 27 listopada 2025 r. (czwartek) w godzinach 9.00-16.00 w sali im. Stanisławów Kierbedziów w Gmachu Głównym Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, przy ulicy Koszykowej 26/28 w Warszawie. Możliwy jest także udział zdalny, gdyż sesja będzie miała charakter hybrydowy.
Do wystąpień zaproszeni są pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni uczelni, instytutów naukowych, muzeów i bibliotek, a także doktoranci i inne osoby mające w dorobku publikacje o charakterze naukowym. Formularze zgłoszeniowe i abstrakty (w języku polskim) ok. 30-minutowych wystąpień należy wypełnić do dnia 31 października 2025 r.
LINK DO FORMULARZA
Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do wyboru referatów. Z przyczyn czasowych liczba wystąpień jest ograniczona
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Jakkolwiek istota staropolszczyzny i granice historyczne okresu bywają w poszczególnych dyscyplinach naukowych rozumiane różnie, to z uwagi na pewien ciąg idei charakterystycznych dla Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku, których źródeł można upatrywać już wcześniej a kontynuacji później, chcielibyśmy by podejmowane tematy dotyczyły poglądów wyrażanych od średniowiecza do oświecenia. W praktyce daje to możliwość zgłaszania referatów dotyczących twórczości bardzo szerokiego grona myślicieli, od Pawła Włodkowica i Stanisława ze Skarbimierza do Stanisława Staszica. Oprócz prezentacji powstałych w okresie staropolskim doktryn i ich kontekstu ideowego lub historycznego, organizatorzy oczekują wystąpień dotyczących edycji samych dzieł,
zawierających poglądy społeczne, polityczne i moralne, charakterystyczne dla staropolszczyzny, a nadto egzemplarzy tych dzieł zachowanych w polskich lub zagranicznych bibliotekach.
Konferencja ma w zamyśle charakter interdyscyplinarny i zmierza do tego, by przedstawiciele różnych nauk mogli poznać odmienne aspektowo sposoby rozpatrywania tych samych materialnie zagadnień. W szczególności naświetlili różne punkty widzenia w postaci:
- wskazania teorii i koncepcji badawczych dotyczących kultury staropolskiej, utrwalonej w drukach lub rękopisach;
- uwyraźnienia konsekwencji praktycznych wynikających z prowadzonych badań;
- przybliżenia twórców dzieł i ich wydawców;
- zaprezentowania proces wydawania dzieł o wskazanej problematyce, od XV do XVIII wieku;
- określenia stanu zachowania druków i rękopisów, zawierających staropolską myśl moralną, społeczną lub polityczną, w zbiorach bibliotecznych krajowych i zagranicznych, w tym stopnia digitalizacji powyżej wspomnianych, ułatwiających dostęp badaczom.
Zapraszamy do udziału zarówno historyków specjalizujących się w badaniu dziejów epoki, jak też historyków filozofii, literatury, idei, kulturoznawców, politologów, bibliotekoznawców.
Terminarz:
do 31 października 2025 r. – ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń;
do 7 listopada 2025 r. – informacja o przyjęciu referatu;
do 14 listopada 2025 r. – przesłanie ostatecznego programu konferencji;
27 listopada 2025 r. – Konferencja naukowa W kręgu staropolskiej kultury słowa : pisarze moralni, społeczni i polityczni.